Monitoring wizyjny - analogowy czy IP?

Kategorie: Monitoring

Monitoring wizyjny - analogowy czy IP?

Monitoring wizyjny jest coraz częściej wybieraną metodą zabezpieczenia mienia.
Jedną z najważniejszych decyzji przy zakupie monitoringu wizyjnego jest wybór technologii – sieciowej IP lub analogowej. Zanim więc wybierzesz monitoring, warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych technologii. 

Technologia analogowa - czyli jaka?

Standard analogowy jest rozwiązaniem wykorzystywanym od wielu lat. Znany jest także jako system AHD, HD-CVI, HD-TVI lub CVBS.  Wykorzystanie w kamerach tych technologii umożliwia przekonwertowanie cyfrowego obrazu na sygnał analogowy. Technologie te umożliwiają skuteczną transmisję sygnału wysokich rozdzielczości na znaczne odległości, nawet do 500m, praktycznie bez opóźnień. 

Kamery do prawidłowej pracy potrzebują urządzenia rejestrującego w postaci rejestratora, wyposażonego w wejścia typu BNC. Do tego typu transmisji standardowo wykorzystuje się przewód koncentryczny, chociaż coraz częściej stosowany jest przewód wielożyłowy - UTP oraz tzw. transformator wideo BNC na skrętkę.

Pomimo, że systemy analogowe są obecne na rynku od wielu lat, to rozwiązania te są jednak nadal rozwijane. Aktualnie maksymalne rozdzielczości nagrywania osiągane przez nowoczesne kamery analogowe dochodzą nawet do 8Mpx (4K).

UWAGA! System analogowy jest nazwą potoczną, a obecne instalacje analogowe można określić mianem cyfrowych. Wynika to z faktu, że w wielu takich systemach jedynym elementem analogowym jest kabel. Reszta urządzeń to nowoczesne kamery i rejestratory, które zapisują dane na dysku. Nazwa „analogowy” odnosi się generalnie do sposobu, w jaki obraz z kamer trafia do rejestratora, czyli w tym właśnie przypadku jest to transmisja analogowa.

Technologia IP - czyli jaka?

Systemy monitoringu IP (cyfrowego, sieciowego) to najnowsze rozwiązanie z zakresu technologii wizyjnych. W tym monitoringu każde urządzenie posiada własny adres IP (jest aktywne sieciowo), co umożliwia jego połączenie i komunikację z dowolnym odbiornikiem w sieci. Kamery IP występują w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej (Wi-Fi), a ich rozdzielczość dochodzi nawet do 32Mpx (kamery panoramiczne).

Materiał wideo, który jest przesyłany przez kamerę do rejestratora, kompresowany jest w formacie MJPEG lub H.264/H.265, co pozwala na zmniejszenie jego wagi i tym samym obciążenie przepustowości łącza jest mniejsze.

W systemach monitoringu IP stosuje się najczęściej przewód UTP 5 lub 6 kategorii. Popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach jest również stosowanie światłowodu.

Jaki monitoring wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W większości obiektów monitoring oparty o którąkolwiek z technologii będzie spełniał swoje zadanie. Oba rodzaje monitoringu mają pewne wady i zalety, a poszczególne rozwiązania nadają się do monitorowania różnych obiektów.

Zachęcamy do zapoznania z zaletami i wadami monitoringu analogowego oraz monitoringu IP. Jesteśmy przekonani, że po lekturze, wybór rodzaju monitoringu będzie łatwiejszy.

  •  Komentarze: 0
Zostaw komentarz
Twój komentarz został wysłany pomyślnie. Dzięki za komentarz!

Najnowsze wpisy na blogu

Loading...